Loading...

Blog

10-11-2020

Korkularımız

Yazan : Turgay Evin

     Genellikle kaçarız korkularımızdan, hayat boyu köşe bucak, amansızca bir kovalamadır bizimkisi. Bazılarıyla zor da olsa uzlaşabiliriz, bazılarıyla bir ömür boyu göz göze gelemeyiz. Aslında bu süreç, yani korkularımızla yüzleşebilmek cesaret isteyen uzun bir yoldur.

     Mitolojide devamlı işlenen bir konudur üstelik. Joseph Campbell’ın, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabında anlattığı bir hikayedir. Önce, kahramanımıza bir çağrı veya mesaj gelir, ardından memleketini terk eder ve bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta bir arayış peşine düşer. Bu kimi zaman bir gençlik iksiri, kimi zaman bir prenses veya bir hazine olabilir. Yolculuğunda karşısına tehllikeli olaylar, canavarlar, aşılacak dağlar, zorlu iklimler çıkar. Kahramanımız bunların hepsiyle başa çıkar, tüm zorlukların üstesinden gelir ve daha olgunlaşmış, gelişmiş, kavramış olarak memleketine geri döner. Artık başka birisidir o, daha doğrusu hayata farklı bakabilen birisidir. Bu yolculukta korkusunu/korkularını yenebilmiştir, bu canavarla yani zihninde yarattığı korkularla yüzleşmiştir, onlarla amansız bir mücadeleye girmiştir. Kılıcıyla ve diğer silahlarıyla, yani sahip olduğu yetenek ve güçlü olduğu yönlerle canavarı yenebilmiştir. Bu zafer ona özgüven, güç ve farkındalık getirmiştir. Memleketine döndüğünde başka insanlara da ilham kaynağı olur, onlara faydalı olur, diğer insanlar da kahraman olaileceklerini düşünür ve zamanı geldiğinde onlar da yolculuğa çıkmaya cesaret ederler. Burada bir seçim devreye girer. Memleketi terk etmez, canavarlara savaş açmazsak arada bir onların seslerini ve ulumalarını duyar, korkar ve evimizden bir adım bile dışarı çıkamayız. Bu da bizi engeller, hareketsiz hale getirir. Korkularıyla yüzleşenler ise rahat ve özgürce dolaşır, istedikleri ovalardan geçer, istedikleri vadilerde vakit geçirirler. Onlar için bir kısıtlama olmaz. Diledikleri gibi hayal kurarlar ve o hayallerin peşinde koşarlar.

     Yazımın başında belirttiğim gibi korkularımızdan tepkisel olarak kaçarız. Aslında onların bize getirdiği mesajlar olduğunu, hepsinin üstesinden gelmeye çalışacağımız konularımız olduğunun farkına varmamız ve üstlerine doğru gitmemiz zaman alabilir.

     Onları yenmeye başladıkça göreceksin ki kendine güvenmeye başlayacaksın. Onların da yenilebildiğini, senin de aslında bir kahraman olduğunu farkedeceksin.

     Yolculuğunda sana bol şanslar dilerim kahraman!