Loading...

Blog

10-11-2020

Öfke

Yazan : Turgay Evin

               Sahip olduğun duygular arasında en yıkıcı olanı ile seni tanıştırmak isterim, karşında… Öfken! Ne zaman çıkacağı pek belli olmayan, bazen en sevdiklerimize, bazen tanıdıklarımıza veya dünyanın öbür ucuna yönlenebilen öfken.

               Öfke aslında dedektiflik isteyen bir duygu, diğer bütün duygular gibi. Yani sana ulaştırmaya çalıştığı, bilinçli seviyede anlamanı istediği bir konunun olduğunun, halledemediğin bir alınganlık, yetersizlik veya hassasiyetinin olduğunun bir göstergesi. Bu yüzden dedektiflik yani araştırma ve sorgulama istiyor. Bu araştırmayı öfkelendiğin bir anda yapmak hayli zor olabilir fakat öfken geçtikten sonra seni kızdıran gerçek konunun ne olduğunu, bu durumun nasıl oluşmaya başladığını, nasıl yükseldiğini, o arada senin çok ama çok kısa bir zaman diliminde zihninde neler düşünerek kızgınlığını arttırdığını detaylı bakarak anlayabilirsin. Kimse öfkesinden gurur duymaz. O anda kontrolünü kaybettiği için aslında herkes içten içe bir utanç yaşar. Bu yüzden o ana dönmek, bu utançla yüzleşmek kolay değildir. Çoğu kimse bu yüzleşmeyi yapamadığından dolayı iç bakışını geliştiremez ve halletmemiz gereken konu hep orada bekler. Bunun yerine sakinleştikten sonra samimi ve cesur bir şekilde bu konuya bakabilir ve gereksiz hırslarımızı, yersiz inançlarımızı kavrayabilirsek öfkemiz de kendiliğinden sönümlenmeye başlayacaktır çünkü mesajını iletmiş, görevini yerine getirmiş olacaktır.

               Öfke kaçınılacak, utanılacak bir duygu değildir, eksiklerimizi yamarken bize rehberlik edebilecek bir destekçidir. Evet bazen çok yıkıcı, pişman edici etkileri olabilir. İşte bu yüzden ilgiyi haketmektedir. Öfke çocuk yönümüzün kuvvetli tarafından gelir ve kızgın bir çocuğun yatıştırılması, onunla konuşulması ve ilgi gösterilmesi gerekir. Öfkeli küçük bir çocukla ilgilenilmez, şefkat gösterilmezse duygusunu bastırır ve emin olun ki bir dahaki sefere daha kızgın bir şekilde karşımıza çıkar, işte pişman olacağımız, vicdan azabı çekebileceğimiz olaylara ortam yaratmış olabiliriz. Öfke kuvvetli bir duygudur ve senden sevgi, anlayış, şefkat bekler.